Z Paříže do Nancy

01.08.2015

Posílám přátelům plavby SUN RIVER 35 z Nancy, plné architektonických kontrastů. Historické domy rychle ustupují sklu a betonu, takže je to i vedle katedrál trochu necitlivé. To město je ale ve velkém rozmachu. Také mně zde překvapily poměrně tiché jednokolejné tramvaje - spíš trolejbusy na pneumatikách vedené jednou kolejí.

Ćekám zde na výměnu posádky - jednoho za jednoho. Většinu prozatímní plavby absolvujeme ve dvou a nutno říci, že ten poslení týden jsme se hodně nadřeli. Ty historické kanály pro Pénische jsou dnes skoro výhradně využívané jen pro turisty ale turistické lodě nemají jen o 5 cm menší šířku (5m Pénisché/5,05m komory). Komory jsou průtočné a jejich boky vysoké od plné hladiny max. 15 cm. Vjezd do plné komory jim nevadil. Díky ponoru je komora vždy držela. Se sporťáky je to ale jiné. Fendry nám nejsou nic platné a pomáhají, až klesne hladina. Když ale jako nám celý poslední týden foukal velmi silný nárazový vítr, tak je jasné, že v 59 posledních komorách utrpěla lodička i dost šrámů. K tomu, jak už jsem psal, jsme slunce skoro neviděli, zato déšť a zimu jsme si užili dosyta a k tomu neustálé čištění propelerů od neuvěřitelné trávy. Viděli jsme sice pár strojů na jejich likvidaci, ale všechny odstavené asi pro neschopnost s tím přírodním živlem něco udělat. Pozitivní je, že jsem to zatím zdravotně neodskákal a nedobrovolně jsem se já - teplomilec otužil.

Před Starsbourgem totálně zhavarovalo (prý opakovaně vždy v sezoně) unikátní boční zdvihadlo o "Schiffshebewerk von Saint-Louis Arzviller - zdvih 44,65 m místo původních sedmnácti plavebních komor. Protože jde o velmi vážnou havarji, kdy šlo snad i o životy a jednu loď to i vážně poškodilo, doporučuji našim projektantům a konstruktérům obdobného zdvihadla na Slapech (už aby bylo), aby se tam jeli poučit.

Z Nancy tedy poplujeme náhradně po krásné Mosele do Koblence a pak až do Amstrdamu, pokud vše půjde jako dosud. Po Mosele jsme se již kousek do Nnacy svezli a byla to hned morální vzpruha. Trávy zmizely a řeka je to krásná i na horním toku. No a v Nanci slavíme bez pěti km půlku splněného plánu, tedy 2495uplutých km z Píšťan.

I v Nancy se nám reklamní uspořádání ve městě na nábřeží osvědčilo. Přišlo hodně zájemců a také jedem místní novinář, kterému jsme věnovali s chutí přes dvě hodiny.

Hezký večer všem z Nancy přeje Mirek Cink